Porywisty wiatr, gorąco – później ochłodzenie i przelotne opady deszczu

/// Widać kres blokady wyżowej która rozpoczęła się dokładnie 27 marca i trwa do chwili obecnej, nadchodzą zmiany w pogodzie – pierwszym odczuwalnym zjawiskiem ma być silny i porywisty wiatr ///

Ten wystąpi już w najbliższych 48 godzinach na terenie całej Polski, najsilniej powieje od Lubelszczyzny przez centrum po Pomorze, w naszym regionie podmuchy wiatru mogą przekraczać prędkość 60 – 65 km/h, lokalnie 70 km/h, to oznacza że miejscami mogą one powodować straty w drzewostanie. Warto zabezpieczyć też luźne przedmioty na balkonach czy podwórkach.

Tak gwałtowne nasilenie się przepływu powietrza zawdzięczać będziemy aktywnemu niżowi znad Południowo Zachodniej Europy i powoli słabnącemu układowi wyżowemu znad wschodniej części Starego Kontynentu. Dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego pomiędzy tymi dwoma ośrodkami efektem czego wiać będzie z południowego wschodu i południa przez kilkanaście godzin non stop od wtorkowego przedpołudnia do godzin późno popołudniowych w środę.

Póki co opady jeśli będą się pojawiać to tylko sporadycznie i punktowo, może się jednak okazać, że do piątku nie spadnie jeszcze ani kropla deszczu.

W czwartek znad północnej Afryki w kierunku środkowej Europy zacznie płynąć zwrotnikowa masa powietrza, podniesie ona maksymalne temperatury powietrza od Pomorza po Warmię do nawet +25st.C, zrobi się tak ciepło jak w środku czerwca.

Temperatura – Wtorek / 23.04.19

Temperatura – Środa / 24.04.19

Temperatura – Czwartek / 25.04.19

Temperatura – Piątek / 26.04.19

Ale na krótko, bo już w piątek wieczorem wraz z nasuwaniem się zatoki niżowej i frontu chłodnego znad Niemiec dojdzie do wymiany mas powietrza. Początkowo w województwach zachodnich następnie w nocy z piątku na sobotę w naszym regionie, ten dzień przełamie w końcu posuchę / ALE TYLKO LOKALNIE I NIE WSZĘDZIE. Na chwilę obecną ciężko jest jeszcze dokładnie oznaczyć teren gdzie wystąpią najpewniejsze warunki do rozwoju burz a gdzie spadnie tylko deszcz, wstępnie – strefa uaktywniającego się frontu przekroczy linię Wisły późnym wieczorem lub w nocy z 26 na 27.04, to oznacza że jeśli będziemy mieć do czynienia z nocnymi komórkami burzowymi nie będą one gwałtowne, jeśli jednak prognozy czasowo zmienią położenie frontu na godziny popołudniowe wówczas burz pojawi się znacznie więcej, to póki co znak zapytania.

Tradycyjnie jak co roku w okresie od kwietnia do września prognozę konwekcyjną wydajemy w przeddzień wystąpienia zjawisk burzowych, tak też zrobimy w tym przypadku.

Piątkowo wieczorne lokalne opady deszczu zapoczątkować mają serię przemieszczania się stref wilgoci przez Północną Polskę, niewykluczone – że padać z przerwami będzie od niedzieli do końca kwietnia ale nie zrobi się zimno. Pozostaniemy w kwietniowej normie z temperaturami osiągającymi wartości +12, +15st.C.

Zdjęcie Ilustracyjne : https://www.eyeem.com

www.meteoelblag.pl

Jeszcze przez 2 dni możecie Państwo wesprzeć nas na sezon letni 2019, tym razem działania terenowe prowadzić będziemy przede wszystkim w naszym regionie od Powiśla przez Elbląg po Warmię.

Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty.