Silny wiatr, ochłodzenie, opady konwekcyjne – Majówka 2019

/// Jeszcze tylko dziś oraz w środę czeka nas dość ładna i w miarę ciepła aura choć miejscami zacznie się już chmurzyć, temperatury popołudniami wzrastać będą do około +12, +13st.C nad morzem i +15, +16st.C w głębi lądu oraz na Warmii i Mazurach, od czwartku czekają nas zmiany ///

Pierwszym czynnikiem będzie wiatr z sektora zachodniego jaki pojawi się nad północną Polską w momencie zaostrzenia gradientu barycznego spowodowanego przemieszczaniem się głębokiego układu niskiego ciśnienia nad Skandynawią. Wedle najnowszych wyliczeń wzdłuż pasa nadmorskiego w czwartek 2 maja powieje z siłą 75 – 85 km/h. Pojedyncze podmuchy mogą powodować straty materialne. Na Żuławach i w województwie Warmińsko Mazurskim ich siła nie powinna przekroczyć 70 km/h. Zacznie robić się chłodniej a miejscami także spadnie deszcz, zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami.

Prognozowana siła wiatru – Czwartek / 02.05.19

Temperatura Maksymalna – 02.05.19

Zachmurzenie i opady – 02.05.19

W piątek 3 maja największa ilość opadów skupi się głównie na południu Polski, tam susza zostanie całkowicie zażegnana, na północny jak padało przelotnie i jak ma padać w czwartek tak też będzie w piątek ale nadmieniamy, że opady nie wystąpią wszędzie i nie będą zbyt intensywne. Z kolei temperatura powietrza zamiast rosnąć zacznie spadać, noc z piątku na sobotę zapowiada się wręcz zimno. Niewykluczone, że wartości minimalne podczas lokalnych rozpogodzeń spadną do 0st.C to oznacza, że przy gruncie być może w obniżeniach terenu pojawi się przymrozek.

Temperatura Maksymalna – 03.05.19

Temperatura Minimalna / Noc z 03 – 04.05.19

Zachmurzenie i opady – 03.05.19

Sobota oraz noc z soboty na niedzielę okazać się mają najzimniejszym okresem z całej majówki, niestety tutaj w wyliczeniach mówimy o rozbieżnościach. Są prognozy w których rysuje się scenariusz możliwych przelotnych, konwekcyjnych opadów mieszanych przede wszystkim na Kaszubach, a są też takie, że jeśli popada to sam deszcz i tylko sporadycznie. Niezależnie od tego jak rozłożą się trajektorie pasm opadowych od Pomorza po Mazury będzie zimno, pogoda zniechęci do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Temperatura Maksymalna – 04.05.19

Temperatura Minimalna / Noc z 04 – 05.05.19

Zachmurzenie i opady – 04.05.19

Końcówka majówki a więc niedziela może być obarczona ponad 60% błędem prognostycznym w związku z czym póki co wstrzymujemy się od jakichkolwiek wpisów na ten dzień, pamiętajmy – że największa sprawdzalność występuje na okres 48 – 72 godzin dlatego jeszcze przed weekendem udostępnimy Państwu nową aktualizację wyników modeli numerycznych.

Krótko mówiąc – od czwartku do soboty pogoda w kratkę i zimno, głównie w godzinach porannych i wieczornych, jeśli planowaliście spędzić wolny czas wylegując się na plażach należy zmienić plany, dodatkowo pamiętajmy o czwartkowym wietrze zabezpieczając luźne przedmioty na naszych podwórkach czy balkonach które mogą zostać porwane przez silne porywy jakie wystąpią na terenie całej Północnej Połowy Polski.

Grafika : Model GFS, ICON, ARPEGE

www.meteoelblag.pl