Prognoza Pogody – Weekend / 10 – 12.05.19

/// Przed nami zmiana pogody która objawi się przede wszystkim lokalnymi, punktowymi opadami deszczu jeszcze przed weekendem, miejscami będzie mogło zagrzmieć. Od soboty stopniowe ochłodzenie, gdzie mogą przejść burze ? Sprawdźmy ///

Aktualnie znajdujemy się już za strefą słabych opadów deszczu związanych z frontem okluzji który w godzinach popołudniowych przemieszczał się przez Północną Polskę, docierając do Elbląga stracił na intensywności. Spadło 0.51 mm deszczu.

W piątek znajdziemy się w zasięgu odciętego niżu górnego który również nie przyniesie opadów wszędzie, największa szansa na rozwój tym razem konwekcji i punktowych, wolno przemieszczających się burz spodziewana jest od Elbląga na zachód a więc na Pomorzu.

Jest szansa, że burze mogą przekroczyć linię Wisły ale z własnego doświadczenia wiemy, że przy dość słabych warunkach kinematycznych rozproszą się one w godzinach wczesno wieczornych nie docierając nad Warmię i Mazury. Tam popadać może przed południem, z kolei w województwie Pomorskim popołudniu. W zależności jak rozłożą się pasma konwekcyjne czego w 100% żaden model meteo nie jest w stanie przewidzieć do końca zachęcamy do obserwacji piątkowego nieba przede wszystkim mieszkańców Pomorza.

Burza to zjawisko lokalne i pomimo dogodnych warunków wcale nie musi przejść nad daną miejscowością.

Jeśli dojdzie do budowy struktur burzowych nieść będą one miejscami dość silny opad deszczu, drobny grad a także możliwe są przypadki pojawienia zalążków trąb lądowych, wszystko przez znacznie przyspieszenie prądów wstępujących.

Temperatura – Piątek, od +17st.C nad morzem i na Mazurach do +20st.C w rejonie Powiśla i Kociewia.

Prognoza wierzchołków chmur konwekcyjnych / wynik modelu GFS /

W sobotę czeka nas pogodowe okno, padać nie powinno nigdzie zaś zrobi się nieco chłodniej, zanotujemy od +11, +12st.C nad samym morzem do +15st.C, +16st.C na Warmii i w południowej części Pomorza. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków.

Niedziela

Podzieli Pomorze oraz Warmię i Mazury na dwa różne światy, od Olsztyna na wschód powinno być ciepło i bez opadów, na Pomorzu chłodno i z większą ilością chmur zaś w pasie od Zatoki Gdańskiej po Powiśle stacjonować ma front oddzielający dwie różne masy powietrza, nadal nie wiadomo jak ułoży się jego trajektoria względem Elbląga i Gdańska, kolejne odsłony modeli numerycznych powinny nieco bardziej przybliżyć nam realność prognoz na ten dzień.

Krótko mówiąc pogoda w kratkę, opady występujące w postaci konwekcji, niedzielne popołudnie być może z większą ilością deszczu nad Zatoką Gdańską, bez przymrozków przez cały okres weekendu.

Życzymy Państwu udanego wypoczynku.

Dodaj komentarz