W nowym tygodniu zmiany, jakie ? Sprawdźcie …

/// Najbliższe dni w pogodzie będą dość zróżnicowane, tydzień rozpoczynamy chłodnym powiewem mas powietrza z północny, zakończymy najprawdopodobniej cieplejszym ze wschodu i południowego wschodu, dodatkowo znów będzie mogło popadać ///

To bardzo dobra informacja gdyż przelotne, niezbyt intensywne opady deszczu są w tym okresie na wagę złota, kto jak nie rolnicy i sadownicy wiedzą o tym najlepiej gdy przez blisko półtora miesiąca posuchy musieli zmagać się z konsekwencjami suszy. Pogoda nadrabia za kwiecień który przecież kwietnia w ogóle nie przypominał. Po pierwsze było za ciepło po drugie za sucho, wkrótce wszystko wróci do normy.

Zanim nadejdą temperatury powietrza oscylujące w granicach +16, +20st.C czeka nas jeszcze chłodna noc z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę, miejscami MOGĄ POJAWIĆ SIĘ PRZYGRUNTOWE PRZYMROZKI ale tylko tam gdzie dojdzie do znacznych przejaśnień w zachmurzeniu warstwowym.

Noc z poniedziałku na wtorek – Temperatura minimalna

Jeśli mowa o opadach deszczu te dziś i we wtorek będą występować jedynie symbolicznie przede wszystkim w postaci rozproszonej.

Temperatura – Poniedziałek / 15:00

Temperatura – Wtorek / 15:00

W środę stopniowo od wschodu zacznie robić się nieco cieplej ale jeszcze bez rewelacji. W ciągu dnia najwyższe temperatury maksymalne mają być notowane na wschodzie Mazur zaś najniższe nad morzem.

Przemieszczająca się w godzinach popołudniowych strefa wilgoci związana tym razem z frontem ciepłym niewykluczone że zahaczy o województwo Warmińsko Mazurskie i południowe Powiśle. Tutaj stawiamy znak zapytania, za wcześnie na jasną odpowiedź czy na pewno opady deszczu zdołają do nas dotrzeć. Jeśli popada to o natężeniu słabym 2 – 3 mm / 6 godzin.

Czwartek i piątek to kontynuacja ocieplenia, najpóźniej dotrze ono nad gminy nadmorskie województwa Pomorskiego bo być może dopiero z początkiem weekendu, najwcześniej do Warmii i Mazur. Są prognozy wskazujące również na weekendowe burze na obszarze praktycznie całego kraju. Jeśli sprawdzą się wyliczenia zrobi się nie tylko ciepło ale też burzowo.

Czy w końcu rozpoczniemy sezon burzowy w ciepłych masach powietrza ?

Trzymajcie kciuki – aktualizację wyników modeli numerycznych na drugą część tygodnia opublikujemy jak zawsze w czwartek w godzinach wieczornych.

Wyliczenia : Model UM / GFS / ECMWF

www.meteoelblag.pl

Dodaj komentarz