Przez 3 godziny spadło 11 l wody na / m2 gruntu, Elbląg

/// Prognoza pogody jak samo słowo brzmi jest tylko prognozą, nigdy do końca nie wiadomo co tak naprawdę się wydarzy. Właśnie dlatego pasja do meteorologii jest od nas silniejsza, często poświęcając wolne godziny śledzimy radary opadów, detektory wyładowań, wszystko po to by serwis Info Meteo działał jak należy. Dziś zarwaliśmy noc a i było warto – bo spadło więcej deszczu niż przewidywały prognozy, dlaczego ? ///

https://www.meteoelblag.pl/wp-content/uploads/2019/05/rain.mp4

Jeszcze wczoraj w porannym wpisie wspomnieliśmy o opadach deszczu jakie mogą przez najbliższe 48 godzin przemieszczać się przez Zatokę Gdańską i region Elbląga, miał to być incydent symboliczny, okazał się jednak silniejszy od ostatniego – przynajmniej w Elblągu.

Deszcz padał nieustannie od godziny 1:30 w nocy po czym jego natężenie w związku z wymuszeniem orograficznym około 3:30 nad ranem wzrosło dwukrotnie, dobudowujące się pasma opadowe nad Wysoczyzną Elbląską przyczyniły się do całkowitej sumy osiągając 10.92 l / m2 w górnej części naszego miasta.

Dość mocno popadało też na zachód od Wisły jednak tam deszcz padał przelotnie, tym razem to Elbląg przoduje w ilości zanotowanych sum.

Od początku maja spadło 23. 37 l / m2 powierzchni gruntu czyli blisko połowa średniej normy jaka wynosi dla tego okresu na naszym terenie a jest to według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 52 litry / m2

Przed nami kolejny front – najprawdopodobniej nasunie się on nad Warmię i Pomorze w czwartek za którym zacznie płynąć ciepłe ale także bogate w wilgoć powietrze. Zanim to nastąpi przez najbliższe 2 dni spodziewamy się silniejszych podmuchów wiatru z sektora północno wschodniego 50 – 55 km/h, większych przejaśnień przede wszystkim nad morzem zaś temperatura nie będzie wzrastać wyżej niż +9 / +13st.C.

www.meteoelblag.pl