Niż ,, Zacharias ,, niesie ulewy / przez dwie doby spadnie od 15 do 40 l / m2

/// Zmienia się cyrkulacja powietrza, zmienia się pogoda – już dziś przez Pomorze w godzinach porannych przemieszczała się strefa opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, w ciągu kolejnych 48 godzin znad południowo wschodniej i wschodniej Polski w kierunku centrum, Kujaw, Powiśla i Warmii wędrować będą kolejne pasma opadowe ///

Niż ,, Zacharias ,, tak został nazwany układ niskiego ciśnienia jaki utworzy się nad naszym krajem, jego ciepły i dobudowujący się front według prognoz w czwartek i piątek zatrzyma się w pasie od północnej Lubelszczyzny i Podlasia po północne Kujawy, Warmię i Powiśle. Padać będzie z przerwami.

Najnowsze wyliczenia wskazują na całkowite sumy do piątkowego wieczora od 15 do 40 litrów wody na m2 powierzchni gruntu. To oznacza, że lokalnie w dwa dni zostanie przekroczona norma dla maja w związku z czym mogą tworzyć się rozlewiska przede wszystkim na niżej położonych terenach.

Opadom deszczu będzie towarzyszył silny wiatr początkowo z północnego wschodu następnie ze wschodu i południowego wschodu, powieje do maksymalnie 50 – 55 km/h.

Podtrzymana zostaje wstępna prognoza burzowa na weekend, za frontem ciepłym szerokim strumieniem popłyną do nas rozgrzane i wilgotne masy powietrza znad Morza Czarnego, nie dość że zrobi się aż o blisko 15 stopni cieplej niż dziś to codziennie od soboty będą możliwe burze w różnych regionach na północy Polski, zresztą nie tylko na północy bo nad większością województw. Przypominamy, że oficjalny wpis na weekend co tydzień publikujemy w czwartek wieczorem lub w nocy z czwartku na piątek.

Wyliczenia : Model GFS

www.meteoelblag.pl

Dodaj komentarz