Codziennie od piątku w różnych gminach możliwe burze, zrobi się ciepło / Weekend

/// Wyczekiwany weekend zbliża się wielkimi krokami, w najbliższych 3 dniach należy oczekiwać miejscami dynamicznej aury, ale nie zabraknie też rozpogodzeń. Codziennie w różnych miejscach na Pomorzu i Warmii w godzinach popołudniowo – wieczornych będzie mogło zagrzmieć, natomiast co do temperatury – ta powinna zadowolić każdego, wzrośnie powyżej +20st.C ///

Aktualnie znajdujemy się między odchodzącymi na północny zachód Polski opadami deszczu które w ciągu dnia w postaci przelotnej wystąpiły w powiatach południowej Warmii, Pomorza i Powiśla a nadciągającą drugą porcją wilgoci jaka zawita na naszych terenach nocą, wówczas miejscami przejdą ulewy. Tym razem najmocniej powinno padać od środkowej Warmii po Zatokę Gdańską.

W piątek wraz z silną adwekcją coraz cieplejszej masy powietrza za głównym pasmem frontu ciepłego w ciągu dnia zaczną budować się chmury Cumulonimbus, miejscami należy oczekiwać burz które nieść będą punktowo intensywny opad deszczu.

Z obecnych wyliczeń wynika, że najkorzystniejsze warunki termodynamiczne wystąpią w godzinach popołudniowych nad zachodnią i południową Warmią, w rejonie Powiśla i na Pojezierzu Iławskim oraz w południowej części Pomorza, póki co burze nie powinny być jeszcze silne. Zrobi się zdecydowanie cieplej przez co także parno i duszno. Temperatura maksymalna o godzinie 15:00 wzrośnie od Pomorza po Mazury do +18, +19st.C, chłodniej pozostanie jedynie nad samym morzem +16.st.C

Sobota

Ten dzień przyniesie jeszcze większe prawdopodobieństwo konwekcji ale tym razem z tak zwanego dyskretnego trybu przede wszystkim w województwie Warmińsko Mazurskim choć zagrzmieć może też na Kaszubach czy w Borach Tucholskich.

Maksymalna temperatura powietrza / Model – GFS – Sobota

W trakcie początkowej fazy budowy chmur CB spodziewamy się ulewnych opadów deszczu, gradu o średnicy do 2 cm oraz miejscami silnych podmuchów wiatru osiągających prędkość 80 – 90 km/h. Niewykluczone będą także przypadki pojedynczych zalążków trąb lądowych lub nawet w pełni wykształconego tego zjawiska.

Niedziela

Jeszcze cieplejsza, na środkowym Pomorzu niewykluczone +25st.C, będzie nie tylko gorąco ale znów pomiędzy godzinami 16:00 – 22:00 burzowo, tu należy postawić kropkę gdyż przed nami 2 pełne dni aktualizacji prognoz. Spoglądając jednak na bieżące wyniki modeli numerycznych w ostatni dzień weekendu grzmieć może w zasadzie w wielu częściach Północnej Polski w zależności od tego jak na wysokości izobarycznej 700 i 500 hpa ułożą się strefy największej ilości wilgoci.

Maksymalna temperatura powietrza / Model – GFS – Niedziela

Na chwilę obecną wygląda to następująco / mapy.meteo.pl

Odpowiadając na kolejne pytanie ,, czy przejdzie burza nad moją miejscowością ? ,, Burze to zjawiska lokalne – pomimo dogodnych warunków nie zawsze występują na terenach objętych największą możliwością dlatego też zachęcamy już dziś do śledzenia detektorów wyładowań oraz radarów opadów na których fantastycznie prezentowane są ruchy poszczególnych ośrodków konwekcyjnych.

Przestrzegamy Państwa przed lokalnymi podtopieniami a także przed zagrożeniem ze strony punktowych zrzutów wiatrów prostoliniowych. / Microburst. Nasza ekipa pościgowa w składzie Adrian, Mateusz, Piotr prowadzić będzie w sobotę działania terenowe, niedziela – obserwacja burz z Elbląga.

Wyliczenia : Model UM, GFS

www.meteoelblag.pl

Dodaj komentarz