Macie wolne ? Trafiliście idealnie, zrobi się tak gorąco jak w środku lata

/// Jak co niedzielę przygotowaliśmy dla Państwa kilka cennych informacji pogodowych, tradycyjnie będzie krótko i rzeczowo, czeka nas wspaniały tydzień z temperaturami przekraczającymi w cieniu nawet +27st.C ///

Jeśli właśnie w tym czasie rozpoczynacie urlop, nie mogliście trafić lepiej, mimo tego, że w drugiej części tygodnia i przede wszystkim popołudniami zaczną piętrzyć się nad nami chmury burzowe które lokalnie przyniosą opady deszczu i wyładowania atmosferyczne to nadal pozostanie bardzo ciepło. Kulminacja gorących mas powietrza nastąpi w czwartek.

Już w poniedziałek czeka nas zmiana cyrkulacji powietrza, z północnej na południowo wschodnią, o poranku jeszcze rześko, popołudniu bardzo ciepło, od +23st.C na Mazurach i na Mierzei Wiślanej przez +25st.C w większości regionów do +26st.C w zachodniej części Pomorza, Sucho i pogodnie pozostanie przez cały dzień.

We wtorek bez zmian, słaby wiatr z sektora SE, ciepło i sucho. Wyrównana temperatura powietrza, +24 / +28st.C, delikatnie chłodniej nad samym morzem +22st.C

Środa może przynieść pierwsze burze, głównie na Warmii i Mazurach, w gorących i coraz bardziej wilgotnych masach powietrza zaczną rozwijać się chmury Cumulonimbus niosąc krótkotrwałe orzeźwienie, w związku z tym że energia dostępna drogą konwekcyjną osiągnie aż 2000 j / kg poszczególne ośrodki będą wykazywać się znaczną elektrycznością, niestety z powodu słabego przepływu powietrza na wysokości izobarycznej 850 hpa osiągającego prędkość 5 – 8 m / s potencjalne komórki przybiorą postać stacjonarną bądź przemieszczającą się dość wolno. Na Pomorzu prawdopodobnie bez opadów.

Temperatura bez zmian od +24 do +28st.C jedynie podczas burz chłodniej +21, +23st.C

Energia

Niestablilność

Wilgoć – 500 hpa

W czwartek kulminacja gorąca, aktualne wyliczenia maksymalnej temperatury powietrza wskazują na wartości około +30st.C / środkowe pomorze, mając jednak na uwadze 4 dniowy termin do tego czasu prognozy z pewnością ulegną jeszcze kosmetycznej zmianie, nie mniej na pewno będzie to dzień gorący i z jeszcze większą zawartością pary wodnej w atmosferze. Od zachodu zacznie zbliżać się front chłodny, popołudniu znów możliwe będą burze tym razem na większym obszarze ale ponownie o charakterze punktowym.

Temperatura

Opady

Reasumując – Poniedziałek i Wtorek 100 % sucho i gorąco, warto zatem skorzystać letniej aury tuż przed nadejściem wakacji. Od środy coraz więcej wilgoci ale nadal bardzo ciepło, druga część tygodnia burzowa zaś weekend – znak zapytania ? Jeśli front chłodny dotrze do nas wcześniej tak jak oblicza to model Gfs wówczas nadejdzie też ochłodzenie, ale nie będzie zimno. Jeśli już to temperatury spadną do +20, +22st.C.

Czekają nas tropikalne wieczory, pierwszy taki już z wtorku na środę, zachęcamy do obserwacji północnego horyzontu i wypatrywaniu tam obłoków srebrzystych, czas rozpocząć białe noce na północy Polski !!!

Wyliczenia : Model Gfs

www.meteoelblag.pl