Gwałtowne burze, wichury i gradobicia – 13.06.19 / Alert Meteo

/// Ciężki okres czeka mieszkańców całej Polski, od zachodu po wschód naszego kraju w ciągu najbliższych 48 godzin miejscami przetoczą się nawałnice, ostrzegamy – burze mogą powodować spustoszenia ///

Ich kulminacją będzie czwartek kiedy pofalowany front chłodny dojdzie do linii Wisły, to właśnie na nim należy oczekiwać tych najbardziej silnych zjawisk. Na naszych terenach burze zaczną budować się w czwartkowe wczesne popołudnie i trwać będą do późnych godzin wieczornych. Całkiem prawdopodobny jest scenariusz utworzenia się nad Polską niewielkiego niżu atmosferycznego który wspomoże i tak już ekstremalne warunki konwekcyjne.

Aktualnie znajdujemy się w rozgrzanej masie powietrza płynącej do nas z południowej części kontynentu europejskiego, dziś silne burze przemieszczą się nad zachodnią Polską po czym w postaci być może układu wielokomórkowego / słabnącego wkroczą nad ranem w czwartek nad zachodnie gminy Pomorza, ich głównym zagrożeniem w województwie Pomorskim będą intensywne opady deszczu i silny – punktowy wiatr.

W czwartek nawałnic należy oczekiwać od centrum przez Kujawy aż po wschodnią część Żuław Wiślanych, Warmii i Mazur.

W ciągu godziny ,, lokalnie ,, będzie mogło spaść od 30 do 40 mm deszczu, w momencie początkowej fazy rozwoju superkomórek burzowych średnica gradu osiągać ma 2 – 4 / 5 cm, nie wykluczamy także pojawienia się silnych wiatrów prostoliniowych ,, Downburst ,, 90 – 110 km/h.

To gdzie wystąpią te najgwałtowniejsze zjawiska zależeć będzie od inicjacji konwekcji która według różnych modeli numerycznych ma wystąpić nad południowymi kujawami i wschodnią Wielkopolską następnie dobudowując się przemieszczać na północ i północny wschód zaś jej południowa część na wschód.

Ostrzeżenie meteorologiczne / 1 / Czas obowiązywania ( Noc 12 / 13.06.19 )

Ostrzeżenie meteorologiczne / 2 / Czas obowiązywania ( Dzień – 13.06.19 )

Uwaga – Istnieje możliwość skorygowania alertu po dzisiejszych ( wieczornych ) aktualizacjach wyników modeli meteorologicznych w związku z czym prosimy Państwa o odświeżanie naszej witryny internetowej.

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz