Znów niewykluczone silne burze, ulewy i wichury / Weekend

/// Jeszcze co nie pozbieraliśmy się z materiałem burzowym z dnia wczorajszego a już prognozy coraz bardziej klarują nam widmo kolejnych burz, tym razem mocno uwodnionych klastrów, istnieje ryzyko uformowania się liniowego systemu wielokomórkowego MCS ///

Dziś znajdujemy się w okienku pogodowym z delikatnie chłodniejszą masą powietrza jaka płynie do nas z sektora północnego, do końca dnia nigdzie nie powinno padać, dzień zapisze się jako stabilny – ciepły. Gorąc wróci w Sobotę, ponownie trzeba się liczyć z temperaturami osiągającymi maksymalnie +27, +28st.C – to będzie bardzo ciepły i słoneczny dzień / Jednocześnie im bliżej wieczoru i nocy z soboty na niedzielę, wzrastać będą warunki termodynamiczne. Prognozy numeryczne nakładające się na siebie modelu UM, GFS oraz EUROPE SWISS HD zgodnie wyliczają przemieszczanie się frontu chłodnego nad terytorium Polski jednocześnie z największym zagrożeniem burzami dla zachodu, północnego zachodu, częściowo północy kolejno wypychając zwrotnikowe masy powietrza na wschód.

Na chwilę obecną ciężko znów jest jednoznacznie określić terenową inicjację zjawisk burzowych, natomiast co przykuwa naszą uwagę to opady deszczu, miejscami może spaść od 20 do 40 litrów wody na m2 co przełoży się na lokalne podtopienia.

Prognoza całkowitej sumy opadów deszczu / Noc / Sobota – Niedziela

Gdzie mogą przejść te najbardziej gwałtowne burze o tym zdecyduje czasowe wkroczenie systemów konwekcyjnych nad Pomorze, może się to zdarzyć w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę lub w drugiej. Warto dodać, że ponownie należy śledzić radary opadów i detektory wyładowań. Na naszej stronie w ciągu najbliższych 12 – 16 godzin zostaną opublikowane ostrzeżenia z kolejnymi aktualizacjami dla Pomorza i Warmii. Najprawdopodobniej zdecydujemy wydać się 2 stopień dla części południowej Pomorza z uwzględnieniem Powiśla i pojezierza Iławskiego, nad resztą regionów oraz w części zachodniej Warmii obowiązywać będzie jedynka co nie oznacza że komórki burzowe tu nie dotrą.

Temperatura – Sobota

Temperatura – Niedziela

Wyliczenia : Model GFS, KACHELMANWETTER.COM, ECMWF

Dodaj komentarz