Burzowy początek długiego weekendu, później ochłodzenie

/// Po kilkudniowej stabilizacji pogody wracają burze, niektóre z nich mogą okazać się gwałtowne z silnymi podmuchami wiatru i gradem o średnicy 2 – 3 cm ///

Dziś na przeważającym obszarze Polski należy oczekiwać rozwoju niewielkich ośrodków konwekcyjnych, zagrzmi też na Kaszubach czy na Warmii jednak póki co prócz punktowo intensywnych opadów deszczu burze nie przyniosą ze sobą innych gwałtownych zjawisk. Inaczej ma być w czwartek kiedy do zachodnich województw zbliży się front chłodny ponownie wypychający gorące masy powietrza na wschód.

Początkowo na Pomorzu i Kujawach następnie na Warmii przejdą liczne klastry burzowe w postaci prognozowanej dość długiej ale wąskiej linii które generować mogą silne i bardzo silne podmuchy wiatru o prędkościach 80 – 90 km/h. Nie wykluczamy także rozwoju kilku superkomórek burzowych wtedy zagrożeniem będzie też grad o średnicy 2 – 3 cm.

W związku ze słabym przepływem powietrza na poziomie izobarycznym 850 hpa front przemieszczać się będzie z zachodu na wschód wolno, 7 – 8 m / s stąd też burze nie będą przybierać postaci wielokomórkowej ale przestrzegamy, że lokalnie osiągną znaczną intensywność przede wszystkim pomiędzy godzinami 15:00 – 19:00.

Przed nadejściem zmiany pogody – zrobi się gorąco, zanotujemy od +27 do +29st.C, możliwe, że padną gdzieś punktowo trzydziestki.

Piątek zarówno na Pomorzu jaki na Warmii chłodniejszy i bez opadów, temperatura maksymalna wzrośnie do około +19st.C nad morzem i +22st.C w głębi lądu. Powieje z północnego zachodu słabo i umiarkowanie.

Chłodniejsze powietrze zostanie też z nami w sobotę i w niedzielę – wówczas w pasie pobrzeża notować będziemy temperatury nie przekraczające +18st.C, na Żuławach, Warmii i Powiślu +20st.C. Padać nie powinno ale miejscami należy oczekiwać większego zachmurzenia / warstwowego głównie o porankach. W zagłębieniach terenu mogą rozwijać się nocne mgły radiacyjne.

W ciągu najbliższych 12 godzin na naszej stronie zostaną opublikowane ostrzeżenia dotyczące czwartku. Jednocześnie przypominamy, burze to zjawiska lokalne i nie zawsze występują w każdym miejscu na terenach objętych dobrymi warunkami termodynamicznymi.

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

Wyliczenia : mapy meteo.pl, model Gfs

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz