Skandynawski niż Otto, przyniesie nam gwałtowny skok termiki

/// Ledwo co się ociepli a już ochłodzi. Tak w skrócie można podsumować najbliższe 48 godzin w pogodzie. Początkowo czeka nas gwałtowny skok temperatur powyżej +30st.C po to by kilka godzin później ochłodziło się o blisko 15 stopni ///

Środa będzie dniem gorącym i parnym – w południe i popołudniu temperatury w naszym regionie podniosą się do 30 – 33 stopni.

W tym samym czasie znad Skandynawii w kierunku krajów nadbałtyckich zsuwać się zacznie pogłębiający układ niskiego ciśnienia ,, OTTO ,, którego front chłodny przewędruje przez Polskę z północy na południe ale NIE WSZĘDZIE WYSTĄPIĄ ZJAWISKA BURZOWE.

Dość znaczne rozbieżności pomiędzy wynikami rożnych modeli numerycznych wskazują na ciągle niepewny scenariusz inicjacji konwekcji. Ta według modelu Gfs i Wrf 4 km wystąpić ma nad południowym Pomorzem oraz Warmią przemieszczając w kierunku Mazowsza. To oznacza, że jeśli rozwiną się komórki burzowe to przede wszystkim z dala od wód Zatoki Gdańskiej, tu najprawdopodobniej ochłodzi się na sucho ale też nie jest to do końca pewne. Generalnie środowe popołudnie, wieczór i noc ze środy na czwartek stoją pod wielkim opadowym znakiem zapytania.

Pewny jest wiatr – zmieni on kierunek z południowego na północno zachodni w godzinach nocnych nasilając się, nad morzem powieje do maksymalnie 60 km/h.

W czwartek już od godzin porannych należy oczekiwać umiarkowanego zachmurzenia, dość silnego wiatru oraz miejscami opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego ( efekt morza ). W pasie pobrzeża w ciągu dnia temperatura maksymalna wzrośnie do +17st.C, cieplej w głębi lądu, na Powiślu i na Warmii – około +20st.C

Popołudniu zanotujemy więcej rozpogodzeń a i wiatr stopniowo zacznie się wyciszać.

Weekend z kolei prognostycznie wygląda komfortowo i bez opadów. Chłodne jedynie okażą się noce podczas których z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę temperatury spadać mają poniżej +10st.C głównie na Mazurach.

Nadal zachęcamy Państwa do obserwacji obłoków srebrzystych. W tym sezonie notujemy ich prawdziwy wysp, pojawiają się głównie w czasie chłodniejszych okresów co przekłada się na ich fantastyczną widoczność z terenów całej Północnej Polski. Póki trwać będą białe noce póty możemy je podziwiać. Czyli na pewno do 3 dekady lipca. Później noc stawać się będzie już coraz dłuższa zaś w sierpniu szanse na ich spektakl spadać będą z każdym dniem. Korzystajcie !

Jeśli chodzi o środowo wieczorny – niepewny front, specjalnie dla was będziemy śledzić zmianę pogody na bieżąco, gdyby miały wystąpić jakieś nieoczekiwane silniejsze burze względem obliczeń modeli numerycznych na pewno zostaniecie o nich na czas poinformowani za pośrednictwem naszego fanpage.

Wyliczenia : Model GFS, WRF 4 KM

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz