Przewrót w pogodzie o 180°, z każdym dniem coraz chłodniej, możliwy sztorm

/// Kończy się czerwiec który w ostatni swój dzień ponownie przyniósł nam temperatury powietrza przekraczające +30st.C ///

Najcieplej w naszym regionie zrobiło się na Powiślu i nad Zatoką Gdańską, gdzie wartości maksymalne osiągnęły pułap +34, +35st.C, już najbliższej nocy rozpocznie się ochłodzenie.

Jeśli rozwiną się burze to tylko na granicy Kujaw Pomorza i Warmii w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek i nad ranem, w pozostałych regionach strefa zbieżności wiatru przebiegnie zgodnie z wcześniejszymi wpisami bezobjawowo.

Poniedziałek na północy Polski będzie już chłodniejszy, w chwiejnej masie powietrza płynącej do nas z północnego zachodu w ciągu dnia niewykluczony jest rozwój słabej konwekcji generującej przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wzrośnie do około +20, +22st.C.

We wtorek kontynuacja ochłodzenia. Na dodatek zrobi się wietrznie, w pasie pobrzeża województwa Pomorskiego należy oczekiwać sztormu. Powieje z zachodu do maksymalnie 75 – 80 km/h, w głębi lądu ( 60 km/h ) Najsłabiej wiać ma na Warmii i Mazurach ale i tak odczuwalnie, średnio od 50 do 55 km/h. Tego dnia również trzeba liczyć się z punktowymi, przelotnymi opadami deszczu które oczywiście ze względu na lokalność nie wystąpią wszędzie.

Silny wiatr związany ma być z zaostrzeniem się gradientu barycznego pomiędzy Skandynawią a Wybrzeżem Gdańskim w związku z czym nasilony przepływ powietrza towarzyszyć ma nam przez cały dzień.

Temperatura maksymalna +15, +17st.C / godzina 15:00

Środa nie przyniesie poprawy pogody, przelotne opady deszczu głownie nad samym morzem których może być znacznie więcej niż w poniedziałek czy wtorek, temperatury oscylujące w pobliżu +16st.C i silniejszy wiatr z sektora zachodniego. 40 – 50 km/h.

Tak prezentuje się anomalia temperatur dla obecnego okresu ( Europa ) Niedziela – 30.06 – i prognozowane ochłodzenie które dla tegorocznego początku lipca okaże się poniżej normy wieloletniej.

Reasumując : od wtorku chłodno, wietrznie, lokalnie wilgotno i tak przynajmniej przez kolejne 5 – 6 dni.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz