Miejscami spadnie do 30 mm deszczu, silny wiatr – możliwe burze

/// Nie mamy dla Państwa dobrych wiadomości pogodowych na kolejne 3 doby, po pierwsze zrobi się jeszcze chłodniej. Po drugie znad Skandynawii przez Bałtyk po Litwę przemieści się niż atmosferyczny, po trzecie znów będzie wiać, pogoda tuż przed weekendem zacznie przypominać oznaki jesieni ///

Lipiec według statystyk jest najbardziej wilgotnym miesiącem w roku. Ma to związek z częstą wędrówką frontów atmosferycznych podczas których rozwija się najwięcej burz w całym roku. W sezonie 2018 anomalią okazały się znikome sumy opadów jakie w tym okresie były notowane na terenie całej Polski, silna susza przeciągnęła się na cały okres letni w rezultacie deficyt wodny był znaczny. Już teraz wiemy że lipiec 2019 okaże się zupełnie inny od swojego poprzednika sprzed roku. Tym razem nie będzie ani gorąco ani też stabilnie wyżowo przynajmniej W PIERWSZEJ POŁOWIE MIESIĄCA. Czeka nas częsta wędrówka opadów pochodzenia konwekcyjnego a w najbliższym czasie także dość aktywnego układu niskiego ciśnienia.

Sprowadzi on do nas nie tylko opady deszczu ale kolejne ochłodzenie i silny wiatr, zacząć ma padać w nocy z czwartku na piątek na pomorzu północnym następnie nad ranem w piątek również na Żuławach i Warmii. Za frontem chłodnym spodziewamy się rozwoju lokalnych komórek burzowych które wystąpią przede wszystkim w województwie Warmińsko Mazurskim. W związku z tym, że burze napędzane mają być chłodną masą powietrza ale i zwiększoną kinetyką / przepływ 13 – 15 m / s / poszczególne ośrodki mogą mieć w sobie potencjał do generowania drobnych gradzin oraz podmuchów wiatru o sile 70 – 80 km/h, przez cały dzień natomiast ( Piątek ) wiać ma średnio od 50 do 65 km/h wszędzie bez wyjątku.

Najwięcej deszczu ( do końca weekendu ) spadnie podczas wymuszania orograficznego czyli na terenach wyżynnych – Warmia, Kaszuby, najmniej na Żuławach Wiślanych i Powiślu. Sumy miejscami mogą przekroczyć 30 l /m2 powierzchni gruntu.

Temperatura – Czwartek

Temperatura – Piątek

Temperatura – Sobota

Weekend na północny Polski z kontynuacją przelotnych opadów deszczu. Nie zabraknie też rozpogodzeń ale niestety wartości maksymalnych temperatur jak widać powyżej nie będą zachęcać do wylegiwania się na plażach. Inaczej ma być na południu. Tam w sobotę spodziewane jest ocieplenie.

Wyliczenia : Kachelmannwetter.com / Icon – Swiss HD

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz