Nad Zalewem Wiślanym – Ulewy / Nowy Tydzień

/// Po suchym okresie jakim okazała się wiosna – lato nadrabia zaległości opadowe, szkoda tylko – że w lipcu deszcz już nie jest tak bardzo potrzebny jak w kwietniu czy maju ///

Nie dość, że będzie codziennie padać, to ciągle pozostawać mamy w polarno morskich masach powietrza płynących do nas z sektora północno zachodniego, w kolejnych dniach – przynajmniej do 10 lipca należy oczekiwać nowych frontów atmosferycznych a nawet płytkiego ale mocno uwodnionego układu niskiego ciśnienia który zbliży się do Obwodu Kaliningradzkiego przynosząc tym razem w rejonie Zalewu Wiślanego największe sumy opadów.

Najnowsze prognozy modeli numerycznych wskazują, że będzie mogło tu spaść – od Krynicy Morskiej i Braniewa po Wysoczyznę Elbląską od 15 do 30 mm ( + ) deszczu na m2 powierzchni gruntu.

Dziś przelotne, rozproszone opady spodziewane są po południu praktycznie wszędzie, największa ich ilość wystąpi na północy Pomorza, w niedzielę czeka nas okienko pogodowe w którym to zaczną pojawiać się większe przejaśnienia.

Poniedziałek, wtorek i środa to kolejno trzy wilgotne doby, pomiędzy strefami deszczu będzie można liczyć na rozpogodzenia jednak nie będzie ich zbyt wiele. Temperatura również nie zadowoli, tym bardziej turystów wypoczywających na Mierzei Wiślanej, Warmii i Mazurach. W tych regionach będzie najchłodniej. Zanotujemy w trakcie całkowitego zachmurzenia nieba od +13 do +15st.C / w czasie chwil ze słońcem od +16 do +18st.C

Skumulowana suma opadów deszczu / 6 – 10.07.19 / Model ECMWF

Najmocniej padać ma w nocy z poniedziałku na wtorek ale ogólnie do środy włącznie przez północną Polskę będą wędrować intensyfikujące się pasma wilgoci.

Temperatura maksymalna / 8 – 10.07.19

Druga część tygodnia wstępnie rysuje nam się nieco lepiej ale to tylko ,, WSTĘPNIE ,, z większą ilością pogodnego nieba i temperaturami oscylującymi w granicach +18, +20st.C. Nie ma jednak szans aby do 15 lipca powróciły dni gorące, typowo plażowe z silną blokadą niżową. Największa – ujemna anomalia temperatur nad Europą wystąpić ma 9 lipca. ( Wtorek )

Wyliczenia : Model Gfs, ECMWF

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz