Jaka pogoda czeka nas do końca pierwszej połowy lipca ? Sprawdź

/// Ostatnimi dniami pogoda nie daje nam chwili wytchnienia, gorące – czerwcowe napływy mas powietrza z południa zamieniły się na dość silne jak na okres wakacyjny chłody z północy, w rezultacie raz jest zwyczajnie cieplej niż być powinno o tej porze roku a raz chłodniej ///

Tym razem wkroczyliśmy w minusową anomalię temperatur i tak jeszcze zostanie. Przede wszystkim noce i poranki w kolejnych dniach będą szczególnie nieprzyjemne.

Za dnia odczuwać powinniśmy komfort termiczny. Ale tylko w centralnych i południowych powiatach pomorza ujrzymy maksymalnie +20, +23st.C, nad morzem, nad Zalewem Wiślanym i nad Zatoką Pucką nadal poniżej dwudziestek.

Dobra informacja to taka, że zanotujemy mniejszą ilość opadów deszczu niż w ostatnich dniach gdzie miejscami przekroczyliśmy dobową sumę aż ponad 45 mm, tak było w Elblągu na Warmii i w Lęborku ( Pomorze ) efektem czego woda zbierała się w obniżeniach terenów podtapiając pola i łąki. / I tak źle i tak niedobrze bo przecież całkiem niedawno czyli miesiąc temu susza doskwierała głównie rolnictwu.

Czwartek, piątek i weekend to kolejno stabilniejsze pogodowo dni jednak deszcz też popada. Najprawdopodobniej punktowo w piątek kiedy też mogą budować się niewielkie struktury konwekcyjne przynosząc również wyładowania atmosferyczne.

Ciężko z prognozą opadów wywnioskować najbardziej realny dla nas scenariusz gdyż tradycyjnie jak dużo modeli numerycznych tak też innych obliczeń w związku z czym codziennie o poranku będziemy Państwu przybliżać możliwość rozwoju konwekcji w tym spodziewanego zachmurzenia nad obszarem północno środkowej Polski.

Temperatura – Czwartek

Temperatura – Piątek

Temperatura – Sobota

Temperatura – Niedziela

Z map powyżej wynika, że najchłodniejszymi gminami nadal pozostawać będą te przylegające do Zatoki Gdańskiej. Tu +20st.C w cieniu może wystąpić tylko raz ( Piątek ) reszta dni nadal poniżej tej wartości.

Tak też zakończymy pierwszą połowę lipca która na pewno zapisze się najchłodniej od początku sezonu letniego 2019.

Miejmy nadzieję, że chmury po weekendzie rozproszą się całkowicie, 16 lipca czeka nas bowiem największy spektakl astronomiczny roku. Częściowe zaćmienie księżyca z głęboką fazą maksymalną. Trzymamy kciuki za pogodę.

Wyliczenia : Model GFS

Zdjęcie Ilustracyjne : https://matkawariatka.pl/wp-content/uploads/2018/08/DSC_5251.jpg

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz