Zaćmienie księżyca / nowy tydzień – prognoza pogody na najbliższe 3 doby

/// Nie ma co do tego wątpliwości … Póki co wakacje nie przypominają tych sprzed roku, nocami wartości minimalne spadają poniżej +10st.C, za dnia jeśli pojawiają się dwudziestki to sporadycznie, czy w końcu lipiec przyniesie nam jakieś pozytywne zmiany ? ///

Pisząc poniższą prognozę jesteśmy wręcz rozczarowani tym co prezentują nam na kolejne 3 doby obliczenia modeli numerycznych. Nie dość, że znów się ochłodzi, powieje z północy to na dodatek większa ilość zachmurzenia i opady deszczu zbiegną się w czasie z kolejnym już zaćmieniem księżyca na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Podobnie było w lipcu 2018 roku ale też i w styczniu 2019 kiedy to w czasie tego niecodziennego zjawiska rozegrała się bitwa między bezchmurnym okienkiem a warstwą stratus. Tym razem chmur może być znacznie więcej i prawdę mówiąc nie wiadomo czy zdołamy wykonać jakieś ujęcia.

Wszystko przez układ niskiego ciśnienia jaki we wtorek rozwinie się nad środkową częścią Morza Bałtyckiego. Początkowo należy oczekiwać frontu chłodnego zaś za nim okluzji na której również lokalnie będzie padać.

Światełkiem w tunelu może okazać się jednak czasowe wkroczenie pierwszej strefy wilgoci nad nasz obszar prognostyczny. Jeśli front chłodny przewędruje w południe wówczas za nim dojdzie do chwilowych rozpogodzeń i to wtedy trzeba będzie łapać ,, chwilę ,, …

Złośliwość matki natury nie zna granic.

Poniedziałek rozpoczniemy już z większą ilością zachmurzenia i z przelotnymi opadami deszczu ( punktowa, stacjonarna konwekcja – lokalne burze, Kaszuby – Warmia )

Nad ranem mogą rozwijać się mgły radiacyjne. Uprzedzamy, że noc lokalnie będzie zimna. Bałtyk oddaje już zgromadzone ciepło za dnia w związku z czym najchłodniej zrobi się w pasie od Kaszub przez Powiśle po Mazury. 8 – 9st.C, za dnia z kolei od 19st.C nad morzem do +21st.C w głębi lądu.

Jeśli wybieracie się dziś pod namiot lub tak jak my macie zamiar spędzić część nocy fotografując tym bardziej, że przed nami ostatnie 2 tygodnie możliwości wystąpienia chmur mezosferycznych zaopatrzcie się w cieplejsze odzienie.

We wtorek od rana ma się chmurzyć, lokalnie padać, miejscami też zagrzmi.


Wzrośnie prędkość północnego wiatru. W godzinach wieczornych i w nocy z wtorku na środę powieje maksymalnie do 55 – 60 km/h – Mierzeja Wiślana.

Tego dnia ponownie się ochłodzi. Maksymalne wartości temperatur około godziny 15:00 powinny wzrosnąć do +16, +17st.C w województwie Warmińsko Mazurskim i około +18, +20st.C w gminach południowo zachodnich województwa Pomorskiego.

Środa przyniesie nam kontynuację wietrznej, niezbyt letniej pogody. Popada przede wszystkim na Warmii i Mazurach do godzin wczesno popołudniowych. ( Konwekcja – lokalne burze ) Wybrzeże Gdańskie, Pomorze Północne – wolne od opadów ( Tu bryza )

Zanotujemy od +17, +18st.C na Bałtyckich plażach przez +19, +20st.C na Żuławach, Powiślu i Warmii do +21st.C w rejonie Chojnic i Człuchowa.

Druga część tygodnia wstępnie w końcu cieplejsza ( +22, +25st.C ), ale czy prognozy podtrzymają ten scenariusz o tym więcej w środowym wydaniu prognozy na kolejne 3 – 4 doby.

Wyliczenia : Model GFS, WXCHARTS

Zdjęcie Ilustracyjne : Pinterest

www.meteoelblag.pl