Niedziela – miejscami z silnymi burzami / Alert Meteo

/// Jak już wcześniej zapowiadaliśmy koniec weekendu przyniesie nam zmianę pogody, zacznie się chmurzyć, miejscami przejdą burze – punktowo mogą być one gwałtowne z silnymi porywami wiatru ///

Znad Niemiec do Polski zachodniej zbliża się front chłodny skandynawskiego niżu ,, THEO ,, za naszymi zachodnimi granicami przynosi on aktualnie gwałtowne nawałnice, przez północne i środkowe Niemcy przemieszczają się pasma konwekcyjne z wbudowanymi szkwałami, wiatr przekracza prędkość 90 km/h.

W niedzielę ten sam front znajdzie się nad Polską przecinając nasz kraj od Warmii i Mazur przez centrum po Śląsk i Opolszczyznę.

Najbliższej nocy grzmieć będzie w województwach przede wszystkim północno zachodnich, najpewniej do lini Odry dotrze układ MCS generujący liczną ilość wyładowań atmosferycznych i punktowo ulewne opady deszczu.

W drugiej części nocy i nad ranem w niedzielę lokalnych burz należy oczekiwać już na naszych terenach w województwie Pomorskim gdzie mogą rozwijać się też nowe komórki dobudowujące do strefy opadowej jaka przemieszczać się będzie nad Bałtyk.

Docierając do Zatoki Gdańskiej Mezoskalowy System Konwekcyjny stracić powinien na impecie, ale też nie wiadomo czy tak się stanie. Jeśli nowe burze rozwiną się wcześniej na zbieżności wiatru wówczas wydłuży się jego żywotność.

W ciągu dnia w niedzielę spodziewamy się kolejnych burz, mogą wówczas okazać się / miejscami / silne z opadami gradu i podmuchami wiatru ( 70 – 80 km/h ) Niestety niepewna jest ich terenowa inicjacja względem naszego regionu, prawdopodobnie wystąpią na wschód od Elbląga i Kwidzyna. Może się jednak okazać, że ich początkowa faza nastąpi właśnie nad nami po czym dość szybko łącząc się w większe klastry powędrują w kierunku wschodnim.

Jakkolwiek niezrozumiałe są obliczenia modeli numerycznych tradycyjnie przedstawiając dla powiatów północno środkowej Polski wiele różnych scenariuszy prosimy Państwa w kolejnych 24 godzinach o obserwację detektorów wyładowań i radarów opadów.

W związku z ciągle rozwojową sytuacją meteorologiczną zdecydowaliśmy się wydać 1 stopień ostrzeżenia dla obu województw / Pomorskiego i Warmińsko Mazurskiego głównie z powodu podwyższonego ryzyka wystąpienia silnych burz z tym, że najprawdopodobniej największa ich ilość wystąpi na Mazurach.

Burze to zjawiska lokalne. Pomimo dogodnych warunków termodynamicznych nie zawsze występują nad całym obszarem objętym ostrzeżeniami.

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz