Utrudniona obserwacja szczytu aktywności roju Perseidów 2019 – dlaczego ?

/// Perseidy – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia, W który dzień sierpnia wypada ich szczyt aktywności dla sezonu 2019 ? ///

Tegoroczne prognozy IMO przewidują najwyższą intensywność Perseidów 13 sierpnia od godz. 04:00 do 17:00 CEST (okno czasowe samego maksimum) z ZHR na poziomie 110 (ilość potencjalnie widocznych zjawisk w ciągu godzinnej obserwacji przy górującym w zenicie radiancie w doskonałych warunkach obserwacyjnych). Taki przedział prognozowanej najwyższej aktywności roju oznacza, że jako Polska mamy pecha i nie mieścimy się w okienku ścisłego szczytu aktywności, przez co – oczywiście w razie całkowitego trafienia prognozy – załapiemy się jedynie na godziny sąsiadujące z samym maksimum zarówno w noc z 12 na 13 jak i 13 na 14 sierpnia, przy szczycie wypadającym 13 sierpnia w godzinach dziennych.
I to byłoby jeszcze do przełknięcia, jako, że przy Perseidach maksimum bardzo często rozmijało się z godzinami nocnymi dla Polski i nie rodziło to specjalnych powodów do smutku czy redukcji liczby obserwowanych meteorów, gdyż wysoka aktywność roju rozciąga się zawsze na 2-3 doby i jak pierwsza noc nie rozpieszczała pogodą, zawsze można się było ratować drugą czy trzecią. Niestety w tym roku do wspomnianego rozminięcia okna wyznaczającego prognozowany szczyt aktywności z godzinami nocnymi nad naszym krajem, dochodzi najpoważniejsze utrudnienie, którego skutki odczują wszyscy niezależnie od lokalizacji: Księżyc, który dwie doby później osiągnie pełnię.
Z maksimum Perseidów z Księżycem w tak znacznej fazie, osiągającej co najmniej 95%, nie mieliśmy do czynienia od 2011 roku, gdy dokładnie 13 sierpnia tamtego roku wypadła pełnia. Oczekujmy więc diametralnego obniżenia liczby dostrzegalnych meteorów w tegorocznym maksimum – nałożenie się rozminięcia okna ścisłego szczytu aktywności z nocna porą dla Polski wraz z całonocną obecnością Srebrnego Globu oświetlonego w aż 97% może zaowocować zredukowaniem standardowo dostrzegalnych przez godzinę w doskonałych warunkach 100-110 zjawisk nawet o połowę. Gdy dołożymy do tego obserwacje w dalekich od wskazanych warunkach, spod miejskiego lub okołomiejskiego nieba, gdyby ktoś nie planował wyjazdu za miasto (w tym roku właściwie i tak pozbawionego większego sensu), może się zdarzyć, że kilkanaście ujrzanych Perseidów stanowić będzie całonocny wynik. Księżyc wprawdzie będzie przemieszczał się niewysoko jak na letnią pełnię przystało, ale przy tak  znacznym oświetleniu tarczy nie będzie to okoliczność istotna. Podsumowując tę sytuację najkrócej, czeka nas maksimum Perseidów w najbardziej niesprzyjających okolicznościach od ośmiu lat.

Źródło : Polski Astrobloger


http://www.polskiastrobloger.pl/2019/07/perseidy-2019-maksimum-12-13.08-i-najtrudniejsze-warunki-od-osmiu-lat.html

Skomentuj ...

Dodaj komentarz