Pogoda w kratkę, nowy tydzień

/// Mimo tego, że w kalendarzu środek lata to ciężko szukać stabilizacji w pogodzie, najbliższe dni zapowiadają się w kratkę, miejscami spaść może dużo deszczu, lokalnie też przejdą burze – gdzie należy się ich spodziewać najwięcej ? Sprawdźmy najnowsze wyniki modeli numerycznych ///

Poniedziałek we wczesnych godzinach porannych przyniósł nam porcję wilgoci nasuwającej się znad wód Zatoki Gdańskiej w kierunku lądu, popadało w Trójmieście w Elblągu i na Warmii. W ciągu dnia będzie podobnie – mogą pojawić się też punktowo krótkotrwałe burze.

O godzinie 15:00 zanotujemy od +20st.C nad samym morzem i w gminach przylegających do Zalewu Wiślanego do +22, +23st.C na pozostałym obszarze Pomorza i Warmii.

We wtorek odczujemy na chwilę zmianę cyrkulacji powietrza, zacznie wiać z południowego wschodu i południa w związku z czym w najcieplejszym momencie dnia maksymalne wartości temperatury powietrza wzrosną do około +26st.C na Powiślu, Żuławach i pojezierzu Iławskim. Cieplej ma być także nad samym morzem. Popołudniu zaczną piętrzyć się chmury kłębiasto deszczowe przynosząc miejscami zjawiska burzowe. Największa ilość zachmurzenia konwekcyjnego gromadzić ma się w województwie Warmińsko Mazurskim. Tam też poszczególne ośrodki mogą charakteryzować się wzmożoną aktywnością elektryczną.

Temperatura

Dynamiczna Środa ? Wedle aktualnych obliczeń do zachodnich granic naszego kraju ma zbliżyć się pogłębiająca zatoka niskiego ciśnienia która przemieszczając się nad Polską nadal intensyfikując może doprowadzić do rozwoju gwałtownych systemów konwekcyjnych ! Na chwilę obecną ciężko jest jeszcze wyznaczyć trajektorię prognozowanego niżu oraz czasowe jego wkroczenie nad terytorium Polski nie mniej w kolejnych 24 godzinach prognozy powinny być już bardziej klarowne. Sytuacja wygląda dość niebezpiecznie, całkiem możliwe jest utworzenie się mezoskalowego ( liniowego ) systemu MCS mającego swój początek w województwie Kujawsko Pomorskim czy Wielkopolskim sięgającego w dół aż do Śląska i Małopolski.

Jeśli zatem wybieracie się tego dnia w podróż na południe, warto śledzić kolejne odsłony modeli meteorologicznych. Północ Polski najprawdopodobniej znajdzie się w zasięgu frontu zokludowanego z lokalnie intensywnymi – kilkugodzinnymi opadami deszczu.

Druga część tygodnia bez zmian, nadal z przelotnymi opadami które co jakiś czas pojawiać się będą w różnych powiatach środkowo północnej Polski zaś temperatura zacznie spadać. Jeszcze przed weekendem nad samym morzem nie zanotujemy więcej niż +18, +19st.C

Wyliczenia : Model GFS, kachelmannwetter.com

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz