Mocno uwodniony niż / Alert Meteo

/// Dynamicznie rozpoczął nam się sierpień a to nie koniec pogodowych niespodzianek, aktualnie przez Polskę przebiega pofalowany – chłodny front atmosferyczny, w ciągu kolejnej doby zbuduje się na nim płytki ale mocno uwodniony układ niskiego ciśnienia który przyniesie nam po pierwsze miejscami ulewy – po drugie ( burze ) choć tu trzeba postawić znak zapytania, po trzecie ochłodzenie jakie napłynąć ma do nas w czwartek ///

Nie będzie ono aż tak znaczne ale temperatury nad morzem spadną poniżej +20st.C, zanim to nastąpi czeka nas dość przyzwoita i całkiem pogodna środa z temperaturami oscylującymi w granicach +22, +25st.C. Wieczorem a przede wszystkim w nocy ze środy na czwartek nad Polską przemieści się układ niskiego ciśnienia.

Wedle różnych obliczeń modeli numerycznych nieznana jest do końca jego prawidłowa trajektoria. Intensyfikując się najpewniej rozpocznie swą wędrówkę z południowo zachodnich województw kończąc na północnym wschodzie.

Jeśli mowa o deszczu tego spadnie miejscami dużo. W południowej części Pomorza, na Warmii i Mazurach skumulowana suma w 12 godzin może wynieść nawet 20 – 40 mm co oznaczać będzie punktowe podtopienia ( zalania ). Najprawdopodobniej znajdziemy się w zasięgu zokludowanego frontu atmosferycznego.

Dlaczego stawiamy znak zapytania do burz w naszym regionie ? Otóż w ciągu dnia wzrastać mają parametry kinematyczne jednak przed samym rozwojem niżu czyli w godzinach wieczornych energia dostępna drogą konwekcyjną osiągać ma znikomą wartość. Mimo tego jeśli burze zdołają się utworzyć poprzez procesy wspomagające mogą być na tyle silne by móc łączyć się w większe układy wielokomórkowe generując nawalne opady deszczu oraz wiatr o prędkościach 90 – 100 km/h. Naszym skromnym zdaniem największa szansa na taki scenariusz pisząc oczywiście o naszych terenach wystąpi w południowych gminach Warmii i Mazur oraz na pograniczu Pomorza i Kujaw.

W drugiej części nocy ze środy na czwartek i w sam czwartek wzrosną warunki konwekcyjne dla pasa nadmorskiego na Pomorzu, tam w środowisku chwiejnej, chłodnej masy powietrza ponownie zaczną piętrzyć się chmury CB, przynosząc lokalnie wyładowania atmosferyczne. W sam czwartek burz należy oczekiwać głównie nad morzem i na Pomorzu gdzie całkiem możliwe ( nad wodami Morza Bałtyckiego ) będą zalążki trąb wodnych

Prosimy o zapoznanie się z mapą ostrzeżeń na którą nanieśliśmy obszar możliwości burz oraz spodziewanych intensywnych opadów deszczu. 2 stopniem ostrzeżenia objęliśmy Polskę południową bo to tam warunki termodynamiczne w zasięgu frontu chłodnego i centra niżu będą też największe. Burz nie można całkowicie wykluczyć także w innych częściach kraju.

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz