Jaka pogoda czeka nas w weekend ? 10 – 11.08.19

/// Tak dużo burz jakie wystąpiły na naszych terenach w ostatnich kilku dniach nie zanotowaliśmy przez cały lipiec, pogoda nadrobiła konwekcyjne zaległości ale gdzie w tym wszystkim podziało się ciepłe lato ? Sprawdźmy ///

Od początku sierpnia na Elbląg spadło już 40 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni gruntu, to kolejny miesiąc który na pewno suszy przypominać u nas nie będzie, inaczej jest w centrum i na południu kraju gdzie deficyty wodne od kwietnia są wręcz na poziomie wysokim a miejscami dalej utrzymują ekstrema.

W Piątek czyli dziś przelotnych opadów deszczu należy oczekiwać do godzin popołudniowych. Popada nad Od Kaszub po Zatokę Gdańską a miejscami zagrzmi, przede wszystkim w północnych powiatach Warmii i Mazur gdzie energia dostępna drogą konwekcyjna ma być największa. Temperatura optymalna / +20st.C nad morzem, +21, +22st.C w pozostałej części północno środkowej części Polski.

W sobotę nie będzie stabilnie. Już od rana może się chmurzyć i miejscami słabo padać a popołudniu wraz z nasuwaniem się przedfrontowej strefy zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju lokalnych burz. Te przede wszystkim zdarzyć się mogą w południowej części Pomorza i Warmii choć nie wyklucza się ich także wyżej. nad Zatoką Gdańską szanse na ich rozwój mają być jednak najmniejsze.

Nie będą one jakoś specjalnie aktywne elektrycznie ale warto mieć je na uwadze gdy będziecie Państwo wypoczywać w ciągu dnia na świeżym powietrzu. Warto śledzić tego dnia radary opadów i sieć detekcji Blitzortung.

Temperatura nieco zróżnicowana. Najchłodniej we wschodniej części Mazur gdzie będzie nie więcej niż +19, +20st.Cst.C, na Pomorzu od +21 do +24st.C.

Najwięcej pogodnego nieba ujrzymy w niedzielę. Będzie to dzień spokojny – prawdopodobnie bez opadów z zachmurzeniem umiarkowanym i temperaturą która skoczy na północy Polski do +24, +25st.C

Reasumując krótko. Dziś przelotne opady deszczu zaś krótkotrwałe burze na północy Warmii i Mazur, Sobota z z porcją opadów konwekcyjnych i słabymi burzami z największą możliwością w gminach południowych Pomorza i Warmii zaś niedziela przejściowo ciepła z zachmurzeniem umiarkowanym – bez opadów.

Ta sielanka długo nie potrwa bo wstępnie w najbliższym tygodniu ponownie przemieszczać się mają nad nami fronty atmosferyczne przynosząc co jakiś czas miejscami opady deszczu.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz