Burze w kilku województwach mogą powodować spustoszenia, Nowy Tydzień

/// Przeglądając najnowsze wyniki modeli numerycznych nie mamy co do tego wątpliwości, nad Polską w kolejnych godzinach zetrą się dwie skrajnie różne masy powietrza. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, w wielu miejscach przejdą nawałnice podczas których punktowo wiatr może przekraczać prędkość 100 km/h, gdzie będzie najbardziej niebezpiecznie ? Sprawdźmy ///

Zwrotnikowa masa powietrza ( wchód – południe Polski ), nasuwający się front chłodny, zafalowanie na nim oraz uderzające z zachodu powietrze polarno morskie to zapalnik do gwałtownych zjawisk burzowych które najbardziej mają dać się we znaki w pasie od Opolszczyzny przez Mazowsze po Podlasie. Tym razem północna Polska może spać spokojnie.

Podczas burz miejscami spadnie ekstremalna ilość deszczu 40 – 70 mm w trakcie 1 – 2 godzin co w konsekwencji doprowadzać będzie do zalań. Nie wykluczamy także utworzenia się mezoskalowego systemu konwekcyjnego który rozwinąć się może nad terytorium Polski przemieszczając z południowego zachodu na północny wschód niosąc na przodzie silne i bardzo silne podmuchy wiatru.

Nieznana jest natomiast terenowa inicjacja konwekcji, wedle różnych obliczeń ma ona nastąpić przed frontem na linii zbieżności wiatru jednak różne źródła prognostyczne wyliczają ją nieco bardziej na północ lub południe w takim przypadku w kolejnych 24 godzinach apelujemy do wszystkich znajdujących się przede wszystkim w obszarze objętym przez nas 2 stopniem ostrzeżenia o śledzenie radarów opadów i detektorów wyładowań.

Alert Meteo / Ważność prognozy – 12.08.19 ( 15:00 ) / 13.08.19 ( 09:00 )

Poniedziałek na naszych terenach prezentuje się umiarkowanie ciepło ( +20, +23st.C ) z narastającym w ciągu dnia zachmurzeniem od gmin południowych Pomorza i Warmii. W nocy z poniedziałku na wtorek wystąpią przelotne opady deszczu głównie na Warmii i Mazurach gdzie może lokalnie zagrzmieć.

Wtorek z punktowymi burzami w chwiejnej i delikatnie chłodniejszej masie powietrza na północy Polski. Zagrzmieć może od Pomorza po Warmię. Mają to być komórki krótkotrwałe, lokalne nie podlegające w naszym systemie pod żaden stopień ostrzeżenia. Konwekcja z kolei miejscami okaże się malownicza na co zwracamy Państwu szczególną uwagę zachęcając do nadsyłania fotografii. Ochłodzi się, zanotujemy od +19st.C nad samym morzem do +22st.C w głębi lądu.

Środa też nie będzie stabilna, tym razem najwięcej chmur gromadzić się ma w województwie Warmińsko Mazurskim gdzie do popołudnia należy się spodziewać ponownie przelotnych opadów deszczu i słabych burz. Temperatura spadnie do maksymalnie +18st.C w gminach nadmorskich, i około +19, +21st.C w większości regionów północno środkowej Polski.

Wniosek jest jeden – typowo wakacyjnych, słonecznych i wyżowych dni w prognozach na najbliższe kilkadziesiąt godzin nie widać. W drugiej części tygodnia aura nadal będzie daleka od tego co powinien przynosić nam sierpień. Przynajmniej do końca nowego tygodnia bez zmian.

Wyliczenia : Model GFS, Kachelmannwetter.com

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz