Ostatni tydzień wakacji miło nas zaskoczy …

/// Kończy się sierpień ostatni miesiąc wakacji, pogoda jednak rządzi się swoim czasem i potrafi nas miło zaskoczyć. Najbliższe dni zapowiadają się wręcz upalnie ale też i lokalnie burzowo ///

Znajdujemy się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia który w weekend przemieścił się znad Północnej Europy na wschód. To za jego sprawą od południa płyną do nas rozgrzane masy powietrza. Zrobiło się bardzo ciepło a będzie jeszcze cieplej. Apogeum gorąca przypadnie na wtorek i środę. Wówczas maksymalne wartości na termometrach zbliżą się lokalnie do +30, +31st.C.

Temperatura maksymalna / Poniedziałek

Temperatura maksymalna / Wtorek

Temperatura maksymalna / Środa

Do wtorku włącznie bez opadów. Pogoda zacznie zmieniać się w środku tygodnia kiedy według aktualnych wyliczeń wyż znad Rosji osłabnie a jego miejsce zajmą piętrzące się chmury związane z nasuwającym , pofalowanym frontem chłodnym. Na liniach zbieżności wiatru prognozuje się wystąpienie opadów deszczu oraz burz. Tak ma być przede wszystkim wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. Może się jednak okazać, że sam front wkroczy nad nasz obszar prognostyczny w czwartek. Do tego czasu na pewno wydamy kolejny wpis – aktualizujący warunki burzowe dla północno środkowej Polski. Na poniższych screenach z 3 różnych modeli prognostycznych tradycyjnie widoczne są dość znaczne rozbieżności czasowe.

Model – ICON ( Czwartek )

Model – ECMWF ( Środa )

Model – ECMWF ( Czwartek )

Model – GFS ( Środa )

Wygląda na to, że nie kończymy jeszcze sezonu burzowego co oczywiście bardzo cieszy naszą ekipę pościgową która najprawdopodobniej wybierze się po raz ostatni tego lata w teren. Druga część tygodnia nie będzie już upalna ale też nie zimna. Temperatury spadną osiągając normę dla okresu w którym właśnie się znajdujemy ( +21, +24st.C )

Wyliczenia : Model GFS, ICON, ECMWF

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz