Nadciągają burze, miejscami spadnie grad / Alert Meteo

/// Jak już wcześniej zapowiadaliśmy w środku tygodnia nastąpią zmiany w pogodzie, miejscami spadnie deszcz a lokalnie przejdą burze. Niektóre z nich mogą okazać się gwałtowne z porywistym wiatrem oraz opadami gradu, gdzie pojawi się ich najwięcej ? Sprawdźcie ///

Wyż Corina który zapewniał nam i jeszcze zapewnia stabilną oraz gorącą aurę powoli ale sukcesywnie odsuwa się na wschód ustępując coraz większej porcji wilgoci jaka już dziś zaznaczyła się nad Polską zachodnią i południową przynosząc punktowe burze. W środę a przede wszystkim w środowe popołudnie, wieczór, noc ze środy na czwartek i w sam czwartek kiedy wilgotna masa powietrza dotrze nad Pomorze, Kujawy aż w końcu na Warmię i tu należy się liczyć z rozwojem miejscami aktywnych elektrycznie burz.

Z powodu słabego przepływu powietrza na wysokości izobarycznej 850 hpa osiągającego maksymalnie 6 – 10 m/s burze będą przemieszczać się dość wolno z południa i południowego zachodu na północ i północny wschód stwarzając zagrożenie podtopieniami. Nie wykluczamy rozwoju kilku superkomórek generujących opad gradu o średnicy 2 – 4 cm oraz wiatr z maksymalnymi prędkościami 80 – 90 km/h.

To od ich terenowej inicjacji w województwie Pomorskim i Kujawsko Pomorskim będzie zależeć czy dotrą do Zatoki Gdańskiej, Żuław i Powiśla a nawet nad Warmię jeśli oczywiście zdołają przekroczyć linię Wisły. Tradycyjnie jak zwykle zachęcamy Państwa do obserwacji sieci detekcji oraz radarów opadów.

Ostrzeżenie meteorologiczne – czas obowiązywania

28.08.19 – 14:00 / 29.08.19 – 2:00

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz