Front chłodny – możliwe burze / Alert Meteo

/// W związku z podtrzymanymi warunkami burzowymi dla Polski oraz części naszego obszaru prognostycznego publikujemy ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia przede wszystkim dla województwa Pomorskiego z uwzględnieniem pojezierza Iławskiego i zachodniej Warmii ///

W ciągu najbliższych godzin a przede wszystkim wieczorem i w nocy kiedy północna Polska znajdzie się w zasięgu pofalowanego frontu chłodnego z przedfrontową linią zbieżności wiatru dojdzie na niej do uformowania burz które lokalnie przybrać mogą postać gwałtowną. Najwięcej tych zjawisk prognozuje się w pasie od północnej Wielkopolski i Kujaw po Pomorze wschodnie gdzie kinematyka czyli proces wspomagania konwekcji w godzinach wieczornych ma być największy.

Poszczególnym ośrodkom i klastrom burzowym towarzyszyć ma punktowo silny wiatr o sile 80 – 90 km oraz głównie intensywny opad deszczu. Żywotność najsilniejszych burz trwać będzie do późnych godzin nocnych ale też uprzedzamy. Nie wystąpią one wszędzie. Wymiana mas powietrza ze zwrotnikowej na polarno morską przebiegnie lokalnie gwałtownie i tak samo lokalnie bezobjawowo. Tu należy ponownie śledzić radary opadów oraz sieć detekcji blitzortung.

NA TRASIE BURZ, PROSIMY O OSTROŻNOŚĆ

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz