Niż ,,Götz,, przyniesie nam przelotne opady deszczu / Weekend

/// Od początku września po ustąpieniu zwrotnikowych mas powietrza ochłodziło się nieznacznie, póki co niższe wartości na termometrach notowaliśmy przede wszystkim nocami, wkrótce się to zmieni, w weekend miejscami za dnia będzie nie więcej niż +16st.C. Zacznie też mocniej padać ///

Lokalnie będą to opady o charakterze umiarkowanym i intensywnym, wszystko za sprawą płytkiego ale uwodnionego układu niskiego ciśnienia jaki w sobotę 07.09.19 znajdzie się nad południową częścią Skandynawii – Jego fronty zaznaczą się nad Polską. Modele meteorologiczne są zgodne co do deszczu natomiast ich intensywność będzie zależeć od trajektorii przemieszczania a ta nadal ulega znacznym odchyleniom.

Zarówno sobota jak i niedziela zapowiadają się w naszej części Polski pochmurnie z lokalnymi przejaśnieniami. Pierwszego intensyfikującego się pasma opadów należy ocekiwać wieczorem i w nocy z Soboty na Niedzielę. Od Kujaw po Warmię spadnie 5 – 12 mm deszczu.

Maksymalna temperatura powietrza – Sobota

W niedzielę nadal pozostawać będziemy pod wpływem frontów atmosferycznych. Deszcz nie będzie padać stale aczkolwiek najwięcej wilgoci tym razem zaznaczy się w województwie Warmińsko Mazurskim.

Temperatura bez większych zmian. Zanotujemy od +16, +17st.C na Mazurach przez +18 w większości gmin na Kaszubach i Powiślu do +19, +20st.C nad Zatoką Gdańską.

Dość dynamicznie na chwilę obecną w prognozach prezentuje się Poniedziałek. Wschód +20, +24st.C. Zachód +13, +16st.C. Na styku dwóch różnych mas powietrza niewykluczony jest rozwój kolejnego ośrodka niskiego ciśnienia z przemieszczającym się z południa na północ frontem chłodnym i okluzji. Po wschodniej stronie tego niżu w ciepłym i wilgotnym sektorze dojść by mogło do budowy całkiem wydajnych opadowo formacji burzowych z wbudowanymi silnymi porywami wiatru.

Czy tak się stanie, przekonamy się niebawem. Oficjalny wpis z prognozą na nowy tydzień ukaże się na naszej stronie tradycyjnie w niedzielny wieczór. Do tego czasu prognozy z pewnością ulegną jeszcze znacznym zmianom, warto jednak śledzić ich kolejne odsłony tym bardziej, że to być może nie koniec burz przed zaawansowaną porą jesienną na naszym obszarze.

Grafika : Model GFS, WXCHARTS.EU

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...

Dodaj komentarz