Wróci lato ? czy może czeka nas już jesień ? Nowy Tydzień

/// Najbliższy tydzień w pogodzie prezentuje się zmiennie, początek przywita nas bardzo ciepłą ale nie bezchmurną aurą zaś koniec chłodniejszym powiewem mas powietrza z północnego zachodu ///

Zanim rozpoczniemy wędrówkę po poszczególnych dniach pierwszej połowy nowego tygodnia warto przyjrzeć się poniedziałkowi. W ten dzień znajdziemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia ,, Hans ,, którego centrum przebiegać ma na granicy Polsko Niemieckiej. Jego położenie względem naszego regionu doprowadzi do kilkugodzinnego napływu ciepłych mas powietrza pochodzenia śródziemnomorskiego w rezultacie najcieplej po południu będzie odziwo w województwie Warmińsko Mazurskim i na Podlasiu. Na wschodzie Mazur niewykluczone są wzrosty temperatur powietrza do +25st.C, około +23st.C ujrzymy na Żuławach i Warmii zaś +20, +22st.C na Pomorzu.

Czy wystąpią opady ? Jest taka szansa ale dopiero wczesnym wieczorem i przede wszystkim w południowych gminach Pomorza czy Warmii. Tam może nawet zagrzmieć. Burze spodziewane są głównie w pasie od Zachodniego Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę po województwo Śląskie. Front chłodny oddzielający dwie skrajnie różne masy powietrza uaktywni się pomiędzy godzinami 14:00 – 16:00, nie wiadomo do końca jaką obierze trajektorię dlatego też zachęcamy Państwa do obserwacji sieci detekcji.

We wtorek przelotne / punktowe opady deszczu zaznaczą się nad północną Polską o poranku i przed południem. Niż ,, Hans ,, znad zachodniej Polski przewędruje nad południowo zachodni Bałtyk. Ochłodzi się. Głównie w strefie opadów deszczu na zokludowanym froncie atmosferycznym ( Pomorze ) Pas nadmorski. Tam zanotujemy nie więcej niż +11, +13st.C. Na pozostałym obszarze +14, +19st.C.

Wzrośnie prędkość wiatru, w pasie pobrzeża 50 – 55km/h. Powieje z południa następnie z południowego zachodu i z zachodu.

W środę znów delikatnie cieplej, głównie w województwie Warmińsko Mazurskim. Od Elbląga i Iławy po Olsztyn i Szczytno +20, +21st.C, Pomorze +18, +19st.C. Jeśli popada to bardzo słabo i tylko w gminach nadmorskich jednak pokrycie nieba zachmurzeniem stratocumulus 70% ma towarzyszyć nam przez większą część dnia.

Czwartek i piątek wstępnie podobne, głębszych zmian należy oczekiwać w weekend kiedy cyrkulacja powietrza wraz z przemieszczającymi się układami niskiego ciśnienia nad Skandynawią zmieni się z południowo zachodniej i zachodniej na północno zachodnią i północną. Tu stawiamy kropkę. Oficjalny weekendowy wpis – tradycyjnie w czwartek. Do tego czasu prognozy ulegną jeszcze korekcie.

Wyliczenia : Model GFS, ECMWF

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...