Sztorm, efekt morza – mieszanka opadów, burze i cofka / Nowy Tydzień

/// Dynamiczną pogodę zawdzięczać będziemy ośrodkom niskiego ciśnienia jakie wraz z początkiem nowego tygodnia przemieszczać się mają nad środkową i południową częścią Morza Bałtyckiego ///

Spływ arktycznej o zwiększonej chwiejności termodynamicznej masy powietrza doprowadzi do rozwoju licznych pasm opadowych a nawet klastrów burzowych, tych spodziewamy się przede wszystkim w pasie pobrzeża oraz w pobliżu Zalewu Wiślanego we wtorek / godziny wieczorne – noc z wtorku na środę i w środę o poranku. Podczas przejścia struktur konwekcyjnych wiatr który i tak ma wiać silnie już od poniedziałku 60 – 70 km/h będzie się nasilać wraz z wędrówką tych najwyżej rozwiniętych chmur CB, miejscami spadnie grad i krupa śnieżna.

W poniedziałek silny wiatr wystąpi nad całym pasem północnej połowy Polski głównie przed południem, powieje z zachodu 60 – 70 km/h. Jeśli pojawią się opady to tylko sporadycznie i nie wszędzie. Temperatura wyrównana / +14, +15st.C ( Pomorze, Warmia )

We wtorek znajdziemy się w zasięgu układu niskiego ciśnienia który znad krajów nadbałtyckich zsuwać się ma w kierunku Białorusi, początkowo należy oczekiwać opadów deszczu o charakterze przelotnym, zaś wieczorem i w nocy z wtorku na środę również burz podczas których prędkość wiatru z sektora północno zachodniego może dochodzić nawet do 90 km/h. Rozpocznie się kilkugodzinny efekt morza.

Meteorogram – Krynica Morska

Według prognoz skierowany ma być on z wód Zatoki Gdańskiej nad Mierzeję Wiślaną, północne Żuławy, pobrzeże gdańskie i gminy przyległe do Zalewu Wiślanego ( północno zachodnia Warmia ) Uprzedzamy, że w związku z obniżoną izotermą zero do poziomu około 1200 metrów mimo tego, że temperatura przy ziemi wahać ma się od +10, do +13st.C spaść nam może na głowę dosłownie wszystko. Od deszczu po drobne gradziny a nawet krupę śnieżną. Taki opad pojawi się podczas tych najwyżej rozwiniętych chmur cumulonimbus. Lokalnie mogą też wystąpić szkwały.

Wtorek – godzina 12:00

Wieczór i noc z wtorku na środę

Dwie fale wiatru – Wtorek

Pierwsza z wiatrem jednostajnym o sile 60 – 70 km/h ( Pomorze, Zatoka Gdańska ) oraz 80 – 90 km/h województwo Zachodniopomorskie wystąpi w ciągu dnia pomiędzy godzinami 11:00 – 17:00

Druga ( szkwałowa ) czyli silne i bardzo silne podmuchy wiatru występujące na przodzie struktur konwekcyjnych ( Zatoka Gdańska, Mierzeja Wiślana, Warmia ) Noc z wtorku na środę.

W związku z tym, że zmieni się sektor przepływu powietrza z zachodniego na północno zachodni i północny nad ranem w środę w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego oraz na Żuławach Wiślanych mogą wystąpić wzrosty poziomów rzek do stanów ostrzegawczych.

PROSIMY O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI, PRZEDE WSZYSTKIM NAD SAMYM MORZEM W PASIE OD USTKI PRZEZ HEL PO KRYNICĘ MORSKĄ.

W środę nadal będzie wiać ale już słabiej. 50 – 60 km/h, padać ma z przerwami do po południa głównie w okolicy Elbląga i Braniewa. Wieczorem pogoda zacznie się uspokajać.

Temperatura – Wtorek

Temperatura – Środa

Wyliczenia : Model GF, ICON, UM

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...