Nieco cieplej, opady ustaną ale pojawi się zachmurzenie warstwowe – Weekend

/// Pogoda w weekend wróci do wrześniowej normy, nie będzie ani gorąco ani też zimno – przestanie padać co powinno ucieszyć wszystkich zwolenników stabilnej aury, jednak jak to zwykle o tej porze roku bywa – całkiem pogodnie nie będzie ///

Jeszcze tylko dziś oraz w nocy z piątku na sobotę miejscami nad Zatoką Gdańską a przede wszystkim w pobliżu Elbląga mogą tworzyć się chmury kłębiasto deszczowe przynosząc przelotne opady – będzie ich jednak coraz mniej. Nie zabraknie też rozpogodzeń zaś wiatr w końcu przestanie być silny. Powieje maksymalnie do 40 km/h z sektora północno zachodniego zarówno na Pomorzu jak i na Warmii.

Temperatura – Piątek

W sobotę na pogodę w Polsce zacznie wpływać układ wysokiego ciśnienia znad Niemiec ( HANNEKE ), mimo tego przez cały dzień od Wybrzeża po Mazury notować mamy dość znaczne zachmurzenie warstwowe związane z ciepłym wycinkiem frontu atmosferycznego niżu znad Skandynawii w rezultacie może się okazać, że przez całą dobę będzie pochmurnie ale bez opadów.

Maksymalna temperatura powietrza powinna wzrosnąć do około +14, +16st.C we wszystkich regionach Kaszub, Zatoki Gdańskiej, Powiśla i Warmii. Zrobi się zatem ciut cieplej względem ostatnich dni.

Najcieplej zapowiada się niedziela – o ile prognozy dobrze oszacują spodziewaną ilość pogodnego nieba. Tego dnia przejaśnień powinniśmy zanotować więcej. Są jednak takie wyliczenia które nie dają temu szans sugerując postój nad obszarem Pomorza, Żuław Wiślanych i Warmii zachmurzenia stratus a te jak wiemy potrafi być w okresach przejściowych pór roku zmorą nie tylko dla was ale także dla meteorologów zmieniając całkowicie prognozę spodziewanej maksymalnej temperatury powietrza.

Niedziela pozostaje zatem znakiem zapytania gdyż istnieją dość spore rozbieżności między modelami. Zakładając jednak najlepszy z możliwych scenariuszy powinno być całkiem pogodnie – sucho i ciepło ( +19, +20st.C )

Najgorszym może okazać się że pozostaniemy w zgniłej części wyżu co zdarza się o tej porze roku często tym bardziej, gdy przestanie wiać a tak ma być właśnie w kolejnych dniach. Cisza atmosferyczna nie jest zatem najciekawszym zjawiskiem, to przez nią zarówno jesienią jak i zimą potrafi być szaro, pochmurnie, wilgotno czy mgliście mimo tego że mamy do czynienia z punktu widzenia meteorologicznego z wyżem. Wiatr – nawet ten umiarkowany jest w tego typu aurze ratunkiem. Niestety – w pogodzie musi być zawsze coś za coś.

Takiego dylematu nie powinni mieć mieszkańcy Polski południowej, tam przez silniejszy przepływ powietrza słoneczna niedziela jest wręcz pewniakiem.

Wyliczenia : Model GFS

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...