Powitaliśmy jesień, jaka pogoda czeka nas w jej pierwszym tygodniu ?

/// Dokładnie dziś 23 września witamy astronomiczną jesień. I choć pogoda już wcześniej dostosowała się do kalendarza to przed nami najbardziej wietrzny i wilgotny okres w roku który potrwa do 22 grudnia, przez ten czas z pewnością przyjdzie nam mierzyć się z wieloma układami niskiego ciśnienia które przetaczając się nad Bałtykiem nieść będą ze sobą najróżniejsze zjawiska atmosferyczne. ///

Namiastkę jesieni mogliśmy poczuć w ostatnich dniach kiedy to nawet za dnia podczas opadów mieszanych temperatura powietrza nie szybowała dość wysoko. Zdarzały się miejsca gdzie było zaledwie +8, +9st.C i to w najcieplejszym momencie. Niedziela zgodnie z pierwszym scenariuszem wydanym w prognozie weekendowej okazała się pogodna, ciepła i sucha. Ale to tylko przejściowo. Powoli wracamy do dni z większą ilością pochmurnego nieba oraz opadami deszczu na przemieszczających się frontach chłodnych. Kilka najbliższych dni zapowiada się jeszcze w miarę miarkowanie. Jeśli wierzyć prognozom średnioterminowym na przełomie września i października niewykluczony jest kolejny silny sztorm.

Spójrzmy na to co czeka nas w pogodzie do czwartku 26.09 włącznie.

Poniedziałek i Wtorek

Bez większych zmian, miejscami przejaśnienia ale zdarzą się też regiony gdzie będzie więcej chmur – zachmurzenie lokalnie może być znaczne w związku z czym tam gdzie ono się pojawi będzie też chłodniej. W oba dni zanotujemy maksymalnie od +14st.C w strefie chmur i na Mazurach do +17st.C tam gdzie chmur będzie najmniej oraz w głębi lądu. Ciężko jest dokładnie doprecyzować gdzie wystąpi najwięcej przejaśnień gdyż od kilku dni mamy do czynienia z tak zwaną powłoką stratus, stratocumulus która mimo obliczeń modeli numerycznych może rozwinąć się dosłownie wszędzie. Wiatr wschodni do południowo wschodniego 20 – 40 km/h.

Temperatura – 23.09.19

Temperatura – 24.09.19

Środa

Według aktualnych obliczeń znad zachodniej Europy do środkowej części kontynentu ponownie zaczną docierać wilgotniejsze masy powietrza. Tego dnia spodziewamy się przelotnych, symbolicznych opadów deszczu. jeśli zdarzą się przejaśnienia to niewielkie i głównie przed południem. Po południu miejscami popada głównie na Pomorzu i Powiślu.

Na kilkanaście godzin powinno się ocieplić. Od Kaszub przez Żuławy po Warmię i Mazury wartości maksymalnej temperatury wzrosną do +16, +18st.C

Czwartek

Kopia środy, ponownie więcej chmur ale deszczu spadnie z nich niewiele. Popada lokalnie przede wszystkim w województwie Pomorskim, choć słabe opady deszczu mogą zdarzyć się także na Warmii.

Do czwartku nie przewidujemy żadnych wichur czy też nagłego, dynamicznego załamania pogody.

Ciekawostką niech będzie dla Państwa prognoza modelu CVS, zakładająca na październik sumy opadów deszczu przekraczające normę dla tego okresu, jeśli tak się zdarzy to czekać nas może jesień dynamiczna.

Spoglądając natomiast na wrzesień, do dnia dzisiejszego w Elblągu spadło aż 84 mm deszczu, To dużo zważywszy na to, że uśredniona suma dla naszego miasta wynosi 73.6 mm. Wygląda na to, że już teraz możemy mówić o dodatniej anomalii opadów. która trwa od lipca. Wakacje również okazały się mokre głównie za sprawą zjawisk burzowych.

Uśredniona suma opadów ( Elbląg ) – dane klimatyczne / https://meteomodel.pl

Sumy opadów od czerwca do września – Elbląg / Dane : Info Meteo – Elbląg

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IELBLG3

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień – 01 / 23

Wyliczenia : Model GFS, ARPEGE

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...