Niż ,, Mortimer ,, przyniesie w Europie Wichury, dotrą do Polski

/// Już tydzień temu ostrzegaliśmy Państwa przed zmianą pogody jaka miała nastąpić na przełomie września i października. Wygląda na to, że sprawdzi się kolejny raz nasz czarny scenariusz ///

Mortimer – tak został nazwany układ niskiego ciśnienia jaki przemknie w najbliższych 3 dniach przez Europę Zachodnią docierając w poniedziałek nad Bałtyk nie tracąc na intensywności. Według prognoz modeli numerycznych wypełniać się ma dopiero po przewędrowaniu nad krajami nadbałtyckimi ale związana z nim fala wiatru będzie krótkotrwała.

Aktualnie znajdujemy się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego niżu ,, Lesander ,, który nocą z piątku na sobotę wygeneruje na Pomorzu, Warmii i Mazurach umiarkowane opady deszczu. Do rana suma opadów wynieść ma miejscami 5 – 15 mm.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę także będzie padać, ale przelotnie. W pierwszy dzień weekendu mają to być opady pochodzenia konwekcyjnego z możliwością krótkotrwałych ( punktowych ) burz zaś w niedzielę w godzinach wieczornych wkroczy nad Pomorze tym razem ciepły wycinek frontu wspomnianego niżu MORTIMER z kolejną porcją opadów deszczu. Nie będzie padać ciągle. Poza strefami wilgoci występować mają przejaśnienia ale na całkowicie bezchmurne niebo nie ma co liczyć.

Sobota

Energia dostępna drogą konwekcyjną

Niestabilność atmosfery

Wysokość wierzchołków chmur konwekcyjnych

Rodzaj i natężenie opadów deszczu

Niedziela

Maksymalna temperatura powietrza wyliczona przez model GFS

Sobota

Niedziela

Poniedziałek wstępnie prezentuje się dynamicznie. Na przemieszczającym się chłodnym froncie atmosferycznym związanym z głębokim układem niskiego ciśnienia Mortimer należy oczekiwać przeróżnych zjawisk meteo. Od miejscami silnych opadów po falę wiatru która wynieść może prędkość 20 – 22 m /s, najgwałtowniejsze podmuchy wystąpią w naszym regionie pomiędzy godzinami 15:00 – 21:00.

Wichury przetoczyć się też mogą przez inne województwa, równie silnie powieje w Zachodniopomorskim, Kujawsko Pomorskim, Wielkopolskim, Lubuskim i Mazowieckim. Prognozy mogą jeszcze ulec zmianie wszystko przez niejasną jeszcze trajektorię tego niżu która w kolejnych odsłonach modeli numerycznych może przybierać zupełnie inną wersję prognostyczną. Więcej o pogodzie na okres nowego tygodnia rozpiszemy się za około 48 godzin.

Wyliczenia : Model GFS

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Skomentuj ...